
Fotovoltaika pro bytové domy není nereálná
Také pamatujete dobu počátku devadesátých let, kdy se začínaly objevovat na veřejnosti první solární kolektory? Kupříkladu nejvýše položené město v republice Boží Dar se mohlo pochlubit pilotním projektem této technické vymoženosti, ovšem to bylo před více než třiceti lety a tehdy nebylo zařízení na takové úrovni, jako dnes. V současné době máme mnohem širší možnosti díky pokročilému technickému rozvoji a také poklesu cen, který s tím souvisí. Dnes je možné FVE neboli fotovoltaické elektrárny nabízet nejen pro majitele rodinných domů, ale také pro bytové domy, například s vlastnickou strukturou SVJ.
Vše je otázkou mezilidské dohody – po technické stránce je poměrně snadné zajistit všechny potřebné kroky, aby zařízení plnilo požadované funkce. Největší problém může naopak vzniknout na straně takzvaného „lidského faktoru“, o němž se krásně rozpovídal Jean Paul Belmondo ve filmu Bezva finta z roku 1985. Člověk je totiž největší brzdou ve smělých projektech, pokud se lidově řečeno „šprajcne“ a chce projekty blokovat z nejrůznějších důvodů, například kvůli neopodstatněnému strachu či závisti.
Jestliže se ovšem lidé v domě dokážou dohodnout (kupříkladu jde o třípodlažní bytovky se čtrnácti byty na malém městě) a lidé se tu dobře znají a dobře spolu vycházejí, pak lze fotovoltaikou napájet prakticky cokoli – osvětlení společných prostor, ohřev teplé vody v elektrických bojlerech, a také provoz spotřebičů či osvětlení v jednotlivých bytech.
Velmi důležité je propočítat návratnost vložených investic – jednoduše si sjednáte termín na odbornou konzultaci u specializované firmy, která provede propočet a nastíní reálnou situaci. Dá vám na vědomí, zda je zařízení výhodné, či není, a může vám navrhnout třeba i řešení, o kterém nemáte tušení. Zároveň lze čerpat na fotovoltaiku i baterie prostředky ze státní dotace Nová zelená úsporám.