
I v paneláku můžete bydlet moderně
Panelákové byty se stavěly za minulého režimu, což znamená, že mnohým z nich je dnes více než 60 let. Za tu dobu se změnily standardy, trendy v bydlení, ale hlavně bezpečnostní předpisy. Ve starých bytech před rekonstrukcí najdeme například umakartové jádro, které už nemusí být tak pevné jako dřív, nebo elektřinu v hliníku. Kdo se chystá rekonstruovat celý byt z minulého století, nejlépe udělá, když se spojí s architektem a případně i společenstvím vlastníků jednotek, protože neodbornými zásahy by mohlo dojít k narušení statiky celé budovy.
Čím začít?
Ideální je poradit se s odborníkem, zda bude potřeba stavební povolení nebo ohláška. Ve většině případů to potřeba není, pokud se nemění dispozice bytu. Pokud se nezasahuje do nosných konstrukcí, většinou není potřeba ani ohláška na stavebním úřadě. Ideální je nechat si zpracovat návrh od architekta, který zohlední všechny vaše potřeby a možnosti. Jako první na řadu většinou přichází vybourání umakartu a vyzdění klasického jádra. Ve většině rekonstruovaných starších bytů zůstává dispozice přibližně stejná. To znamená, že kuchyňská linka zůstane tam, kde byla původně. Umakart už by novou linku nemusel unést, a proto je vyzdění jádra velmi důležitým krokem.
Následovat bude pravděpodobně výměna elektrického vedení, vody a odpadu, případně plynu. Většina lidí si bude chtít udělat i nové omítky a podlahy, a za to všechno si mohu dopřát novou kuchyňskou linku. I když jsou byty v panelácích poměrně omezené, co se týče rozměrů, moderní kuchyně do paneláku určitě patří. Pokud se chystáte starší byt rekonstruovat i vy, určitě si dopřejte linku vyrobenou na míru.
Vyrobit linku na míru si dnes může nechat skutečně každý. V panelácích jsou většinou linky menší, ale i tak vám mohou poskytnout dostatek prostoru. To vám poskytne ale pouze linka na míru, která využije celý prostor.