
Koncert vážné hudby jako příležitost k seznámení
Říká vám něco film „Svatební cesta do Jiljí“? Je to překrásná komedie z roku 1983 s Libuší Šafránkovou a Josefem Abrhámem. Ti dva se do sebe zamilují poté, co absolvují filmové představení v kině, kde si jako dva neznámí lidé omylem vymění příruční zavazadla, aby se nakonec znovu shledali ve Ztrátách a nálezech. Setkání dvou lidí v kině, v divadle nebo na koncertu vážné hudby však může mít předem připravený scénář, tedy až poté, co se dotyční potkají někde na ulici, v parku, v obchodě, zkrátka kdekoli, kde se dá konverzovat a zažehnout v tom druhém prvotní jiskru naděje, že je nablízku někdo, s kým si rozumím.
Seznámení by mohlo probíhat tak, že po procházce městem, v přírodě nebo v parku, kde o sobě prozradíte některá svá tajemství a poodhalíte životní styl, byste mohli naznačit, že by bylo vhodnější namísto návštěvy restaurace či kavárny zajít na koncert do Španělské synagogy. Důvodů, proč to udělat, je celá řada:
Klasická hudba otevírá lidská srdce – uvědomte si, že vážnou hudbu komponovali skuteční mistři, vkládali do ní svá srdce a obrovský cit, bylo to v době, která nebyla zasažena technikou a mnoha současnými vymoženostmi, a lidé tehdy měli více času nahlížet do svého nitra.
Klasická hudba je harmonická – na rozdíl od mnoha hudebních směrů současné doby je vážná hudba opravdu harmonická, její tóny zlepší náladu, posílí sebevědomí a mohou i zapůsobit jako začátek milostného vzplanutí. Stačí, když v pravé chvíli uchopíte toho druhého vedle vás pevně za ruku a uvidíte, co se bude dít.
Nepodceňujte sílu vážné hudby na programu ve Španělské synagoze, ona opravdu umí sblížit lidi a platí to i pro zamilované, kteří se svým vztahem teprve začínají a potřebují ve své blízkosti nějakou vhodnou podporu. A tou by mohla být Bachova překrásná skladba Air, Mozartova Malá noční hudba, Largo z Dvořákovy Novosvětské anebo proslulé dílo Maurice Ravela – Bolero.