
Revize hromosvodu v bytovém domě po stavebních úpravách
Bydlíte v bytovém domě, například v činžovní zástavbě z šedesátých let, která je v původním stavu? A plánujete revitalizaci objektu, to znamená zateplení fasády, nové zábradlí v lodžiích či balkonech, novou střešní krytinu a nové okapové svody? Pak nezapomeňte také na revizi, případně opravu vašeho hromosvodu. Hromosvod může při stavebních pracích dostat zabrat, uvědomte si, že je to poměrně citlivá konstrukce, uchycená na příchytkách ve zdivu, a je snadné příchytky poškodit nebo strhnout a hromosvod pak neplní správně svou funkci. Hromosvod lze také poškodit některým elektrickým nářadím, například úhlovou bruskou.
Pokud si stavební dělníci nedají pozor nebo snad dokonce zcela ignorují přítomnost hromosvodu, mohou jej naříznout a v tomto místě pak bude zvýšený přechodový odpor, který může vést při zásahu bleskem k roztavení svodu a k přeskočení blesku na stavební konstrukci objektu – na okenní parapety, okapy, zábradlí nebo dřevěná bednění. V důsledku poškození hromosvodu pak může dojít k smrtelnému úrazu osob nablízku, anebo k požáru zapálením dřevěných částí stavby.
Revize hromosvodů v bytových domech na městských sídlištích by se měly provádět v pravidelných intervalech a také v situaci, kdy dojde k úderu blesku do hromosvodu – tehdy je zařízení náchylné na poškození a musí se provést jeho kontrola, a to i tehdy, byla-li revize prováděna nedávno před pár týdny. Revizi hromosvodů provádí technik – certifikovaný elektrikář, který jako odborník dokáže odhalit i skryté vady zařízení pomocí měřicích přístrojů měřením přechodového odporu. Revize se tedy neprovádí pouze vizuálně, ale je zapotřebí mít jistotu prověřením zařízení na základě výsledků měření celého zařízení počínaje jímačem přes svodový drát a svorky až po zemnící plechy v zemi. S důkladně provedenou revizí máte jistotu, že vás hromosvod nezklame ani při silné, extrémní bouřce.